Téli munkavédelmi ruházatok

A téli munkavédelmi ruházat elsődleges célja a fagyásveszély elkerülése

A hideg munkakörnyezetben végzett munka veszélyét elsősorban a szövetek helyi lehűlése (főként a végtagokon, orron, fülön), illetve az ebből következő diszkomfort és fagyási sérülések jelentik. A hideg hatására érösszehúzódás, érszűkület alakul ki a hidegnek kitett területeken. Ez a védekező mechanizmus a későbbiekben azonban káros következményekkel is járhat, mivel a tartós érszűkület következtében csökken az adott terület oxigén- és tápanyagellátása, amely fagyási sérülésekhez vezethet.

A kéz és a nyak védelméről szeretünk elfeledkezni, pedig a téli munkavédelmi öltözet nem nélkülözheti ezeket az elemeket sem.

A rendkívül hideg környezet fáradtságot okozhat, fokozhatja a végtagok remegését, valamint csökkentheti a kéz szorítóerejét, mindezek pedig hozzájárulhatnak balesetveszélyes helyzetek kialakulásához is. Ilyenkor kiemelten fontos a megfelelő munkaruha, elsősorban a jó munkavédelmi kabát kiválasztása. A tartósan alacsony hőmérsékleten dolgozók körében a hűléses megbetegedések, a légúti és reumás ártalmak is gyakoriak. A hideg hatására a légzőszervi és szív-érrendszeri megbetegedések is kiújulhatnak, egyes kórképek súlyosbodhatnak (például az asztma, a kéz-kar vibrációs szindróma vagy az ízületi megbetegedések).

Szélsőségesen hideg időjárási körülmények között a munkavégzés megfelelő védelem hiányában a hőegyensúly felborulása fokozatosan kimerüléshez és úgynevezett hidegártalom kialakulásához vezethet.

Gondoskodni kell a védelemről!

A kockázatértékelés eredményei alapján hideg elleni védőeszköz, védőruha (például meleg sapka, téliesített védőkabát vagy védőmellény, hideg elleni védőkesztyű, bélelt munkavédelmi bakancs stb.) biztosítása válhat szükségessé, közúti forgalom mellett, mozgó gépjárművek környezetében végzett munkák esetén jól-láthatóságot biztosító mellénnyel, fényvisszaverő csíkokkal történő kiegészítéssel.

A munka jellegére (mint könnyű-, közepesen nehéz vagy nehéz fizikai munka) és a dolgozók általános egészségi állapotára, tapasztalatára is tekintettel kell lenni a védőeszközök juttatásakor, amelyhez a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosának véleményét is ki kell kérni. Figyelembe kell venni a munka-, védőruházat és egyéb védőeszközök viseléséből adódó többletmegterhelést, a mozgást, látást és hallást (kommunikációt) korlátozó hatásokat is. Mindezek mellett gondoskodni kell még arról is, hogy az egyéni védőeszközök megfelelő higiénés állapotban legyenek.

A téli munkavédelmi öltözetnek elemi része a sapka, sőt, ha a helyzet és a körülményke megkívánják akkor olyan sapkát kell viselni, ami az arcot is megóvja a hidegtől.

Mikor mi a hideg?

Elsősorban a szabadban végzett fizika munkák (építőipari kivitelezési tevékenység, útépítés, útburkolás, úttisztítás, szemétszállítás, állattartó telepeken végzett munka, fakitermelés) során kell különös gondot fordítani a hideg klímakörnyezet kedvezőtlen hatásaival szembeni fokozott védelmére. 

Zárt térben történő munkavégzés esetén a megfelelő munkahelyi klíma biztosítása könnyebben megoldható, mint a szabadtéri munkavégzés során. Zárttéri munkahelyen a dolgozók számára biztosítandó megfelelő hőmérsékletet az ott folyó munka jellege, illetve a munkával járó fizikai megterhelés, igénybevétel határozza meg. A zárttéri munkahely hidegnek minősül, ha a hőmérséklet a munkaidő 50 százaléknál hosszabb időtartamban nem éri el a +10 °C-ot. 

A kockázatértékelés eredményei alapján tehát hideg elleni védőruha/védőeszköz ( meleg sapka, téliesített védőkabát vagy téliesített védőmellény, hideg elleni védőkesztyű, bélelt munkavédelmi bakancs stb.) biztosítása válhat szükségessé, melyek kiválasztása során figyelembe kell venni a munka-, védőruházat/védőeszköz viseléséből adódó többletmegterhelést, a mozgást, látást és hallást (kommunikációt) korlátozó hatását is. 

Kényelmes a kabát? 

Milyen szempontokat kell figyelembe venni egy jó kabát kiválasztásakor? Jó kabátot minden esetben egy konkrét tevékenységhez, feladatkörhöz választunk. Hiszen amíg az egyik munkakörben dolgozónak lángálló és antisztatikus kabátra van szüksége, addig más munkakörben megfelelő lehet egy vékonyabb anyagú, nagyobb mozgásszabadságot biztosító kabát.

A téli munkavédelmi kabátok jól szellőző alapanyaga támogatja a hőelvezetést, sok esetben vízhatlan, vagy vízlepergető anyagból készülnek.

A munkakabátokkal kapcsolatban az egyik fontos kérdés például, hogy gumírozott derék részt vagy normál derék kialakítást szeretnénk. Itt már a végzett tevékenység mellett a személyes igényeink is szerepet kaphatnak. Míg a gumis derék jobban tart, azonban gyakran felhúzódhat, ami kényelmetlen és hátráltató lehet a viselőjének. A sima derekú kabát ezzel ellentétben bár nem húzódik fel, azonban nem is nyújt olyan biztos tartást. Figyeljünk az anyagösszetételre is. Például egy hegesztéssel kapcsolatos munkavégzés esetén lángálló kabát viselése indokolt. Erős vegyszerekkel és elektromos eszközökkel való érintkezés során pedig saválló és/vagy antisztatikus kabát a megfelelő választás. Ez esetben is a munkakörülményeink és a tevékenységünk a mérvadó a választásnál, így tartsuk ezeket a szempontokat szem előtt.