
Kényelem és védelem – utazás a munkavédelmi kesztyűk birodalmába
Erő, érzékenység, ügyesség. Az emberi kezet szinte tökéletes szerszámmá formálta az evolúció. Egyszerre alkalmas durva erőkifejtést igénylő munka elvégzésére és precíz, kiemelkedő kézügyességet kívánó feladatokhoz. Attól függően, hogy mire használjuk kezünket, egy pár minőségi védőkesztyű a leghasznosabb társunk lehet. De milyen a számunkra ideális kesztyű? Hogy megkönnyítsük a választást, elkalauzoljuk Önöket a védőkesztyűk nemcsak átvitt értelemben színes és változatos világába!
Rizikótényezők meghatározása
A munkavédelmi kesztyű kiválasztásának első szempontja a munkakör/tevékenység rizikótényezőinek megállapítása.
Míg a munkavédelmi szempontok és előírások szigorúak, és annak megfelelően gondoskodunk kezünk védelméről, addig a hétköznapokban lényegesen ritkábban jut az eszünkbe, pedig a különböző munkákhoz, különböző típusú kesztyűkre van szükség:
-
Mechanikai kockázatok – vágás, ütés, zúzódás, rezgés, átszúródás- elleni védelem,
-
Termikus kockázatok – hő és hideg elleni szigetelés,
-
Víz és vegyszerek hatásának kivédése,
Alapanyagok és bevonatok
Az anyagválasztás a munkaköri igényektől és a kesztyűvel szemben támasztott követelményektől függ. Az alapvető elvárás az, hogy a munkavédelmi kesztyűnek olyan rugalmasnak és tartósnak kell lennie, amennyire csak lehetséges, de meg kell védenie a felhasználót a különböző kockázatoktól.
Természetes alapanyagok
Bőr
A leghosszabb ideje alkalmazott alapanyag az állati bőr, melyet számos különböző célra használunk, mivel egyrészt jó hő- és nedvességszigetelő, másrészt egy bizonyos szintig a mechanikai kockázatok ellen is védelmet nyújt. Kesztyűként leggyakrabban a bivaly és marha-, sertés- és kecskebőrt használjuk, előbbiek inkább erősek és tartósak, míg az utóbbi hajlékonyságának és puhaságának köszönhetően a kézügyességet igénylő, aprólékos munkák elvégzésére alkalmas.
A tehén- és sertésbőr több rétegre osztható. A belső réteg szabálytalan, de masszív felület ad, ezáltal jó tapadást biztosít, hideg és hő ellen egyaránt szigetel. E tulajdonságának köszönhetően alkalmazzák hővédő kesztyűkhöz, hegesztőkesztyűkhöz. Mivel elég porózus, jól szellőzik és a bőr külső rétege hatékony a nedvesség elleni védelemben.
Latex
A természetes gumit rendkívüli rugalmasság és tartósság jellemzi, száraz és nedves felületen is jó tapadással rendelkezik. Alkohollal és a vízoldékony vegyszerekkel szemben ellenálló. A latex egy természetes fehérjét tartalmaz, amely allergiás reakciókat okozhat az érzékeny személyek számára mind a gyártás, mind a használat során.
Természetes textilszál jó tartóssággal/szilárdsággal és nagy abszorpciós képességgel. Nem olvad el, ha meggyullad, ezért jól használható például a hegesztőkesztyűk gyártása során.
Mesterségesen előállított alapanyagok
Szintetikus bőr
A szintetikus bőr ugyanolyan megjelenésű, mint a természetes bőr és részben ugyanazokkal a tulajdonságokkal is rendelkezik. Lehetnek hordozó, vagy hordozó nélküli műbőrök. Az előbbiek előnye, hogy tartósabbak. Hordozóként, szövött vagy kötött kelme, nemez, vagy akár papír is szolgálhat. A hordozó felületre filmképző anyagot visznek fel, ami leggyakrabban poliuretán, PVC, vagy egyéb, kopolimer anyag, valamint ezek keveréke.
PU
A PU (poliuretán) egyaránt használható a kötött kesztyűbélés bevonására és a vékony textilanyagok bevonására. Gyakran a szintetikus bőr utánzásaként használják. A PU egy vékony és hajlékony bevonat, amely jó kézügyességet, száraz és nedves felületen is jó tapadást biztosít, valamint alacsony hőmérsékleten is elég rugalmas.
PVC
A PVC kesztyű tartós és jó tapadást biztosít mind száraz, mind nedves környezetben. Ez jól véd a vízben oldódó vegyszerek és mikroorganizmusok ellen, de korlátozott védelmet nyújt a szerves oldószerek ellen.
Nitril
A nitril egy szintetikus gumi. Nagyon tartós és jó tapadást biztosít száraz, nedves, de még olajos környezetben is. A habosított nitril előállítása során az alkalmazott oldószer elpárolog, eközben kis lyukak képződnek. Ezek a lyukak teszik lehetővé a víz és a gőz áthaladását, a kesztyűt pedig rendkívül rugalmas és kényelmes viseletté teszik.
A nitril egyaránt ellenáll az olajnak és az oldószereknek, valamint a mikroorganizmusoknak, ezért egészségügyi célra, vizsgálókesztyű alapanyagának kiválóan alkalmas.
Neoprén/kloroprén
A neoprén a kloroprén márkaneve. A kloroprén jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező szintetikus gumi, emellett védelmet nyújt az olaj, a zsír, a szerves szénhidrogének és a savak ellen egyaránt.
Bevonat
A munkakesztyűket nitril, PU, latex vagy PVC bevonattal is ellátják. A munkakör kívánalmainak megfelelően a bevonat különböző helyeken fokozza a kesztyű védelmi és biztonsági funkcióit:
Figyelem!
A kesztyű csak abban az esetben nyújt optimális védelmet, ha tökéletesen illeszkedik a kézre. A nem megfelelő méretű kesztyű használata önmagában is egy rizikótényező, ezért mindig törekedjünk arra, hogy a méretünknek megfelelő munkavédelmi kesztyűt viseljünk.